5 Ekim 2012 Cuma

İki Gençlik Arasında - Doğu Ergil

Şu sıralar kitap okumaya vakit bulabiliyorum Uzunca zaman sonra böyle şans bulunca masamın üstü çeşit çeşit kitapla dolmuş durumda haliyle. Gerçi dünya klasiği olarak ifade edilmeye başlanmış güncel kitaplar benim açımdan oldukça hayal kırıklığı yaratmıştı ki, elime aldığım Doğu Ergil imzalı "İki Gençlik Arasında" adlı kitap, kitap sevgimi bana tekrardan hatırlattı. Hatırlattığı bir şey de roman olsun, hikaye olsun bu tarz kitapların çok azından keyif alabildiğim. Bu durumun içerisinde bulunduğum ortam ile alakalı olması, sürekli okumak zorunda kaldığım yayınların artık okuma zevkimi de etkilemesi de kuvvetle muhtemel. Bir şey okuduğumda muhtemelen bir şeyler öğrenmek ihtiyacı duyuyorum sanırım. Evet başkalarının hayal dünyası keyifli ama bir yere kadar diyor bünyem.

Doğu Ergil - İki Gençlik Arasında

Doğu Ergil'in kitabı son derece ilgi çekici. Yazar henüz üniversite öğrencisi iken Ankara'dan İstanbul'a ve İstanbul'dan Abana'ya motor sırtında gerçekleştirdiği geziyi kaleme almış. Bu yolculukta düşündükleri, hissettiklerini son derece şekilde kaleme aldığından ve başlarına gelen olayları ilgi çekici olarak ifade edebildiğinden son derece hızlı olarak geçiyor bu kısımlar. Esasında Doğu Ergil, orada bir köy var uzakta düşüncesine karşı çıkıp, evet orada uzakta bir köy var ve onun bizim olabilmesi için oraya gitmeli ve onu görmeli, tanımalıyım savını ortaya koyuyor, nihayetinde de son derece keyifle okunan bir hatırat ortaya çıkıyor. 

Kitabın başlığının iki gençlik arasında olmasının nedeni, Doğu Ergil'in artık orta yaşlı olduğunda gerçekleştirdiği diğer gezisinin kitabın ikinci parçasını oluşturması... Hayata bakışı ve belki de bu bakıştaki değişimleri gözlemlemeniz mümkün.

Doğu Ergil, sadece yolculukta gördüklerini anlatmakla kalmıyor, fikir dünyasından da parçalar sunuyor. Bu sunum içerisinde çok güzel alıntıların yer alması, kitabın akıcılığını perçinliyor. 

Kitaptaki tek eksiklik, cümlelerin yer yer düşük olması ve editör elinde pek durmamış görüntüsü vermesi. Her ne kadar yer yer cümle düşüklüğü, noktalama hatası veya yazım hatası olsa da (çok fazla miktarda değil) bu durum kitabın genel manada keyifli olduğu gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Bu kitaba ücret ödemeden ulaşabildiğim için evekitap ailesine de teşekkürler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder