2 Kasım 2009 Pazartesi

60lar can mıdır, cansa neden candır?

biritiş inveyjın olarak da adlandırılan ve the beatles'in amerika'daki bir talk showa katılmasıyla başlayan, ingiliz müziğinin tüm amerika'yı ve tabii ki ardından da dünyayı etkisi altına alması 1960lara denk gelmekte.

the beatles ile başlayan the hollies, the kinks, the turtles, the animals ve daha pek çok grup ile dünya sarılırken, bu gruplar da dünyaya pek çok leziz şarkılar armağan etmektelerdi. hatta sadece güzel şarkılar armağan etmek değil, aynı zamanda yeni yeni müzik türleri de armağan etmektelerdi. the kinks'in bir ata olduğu genel olarak kabul edilir misal.

neyse o kadarını kurcuklamayalım.

güzel şarkılar diyorduk, the beatles'in onlarca hiti var onları saymaya gerek var mı bilmiyorum; ancak the turtlesin happy together'i kesinlikle anılmalı veya no milk today'i unutmalı mıyız? herman's hermit'e kesinlikle bu şarkı için teşekkür etmeliyiz. peki ya süpsüper bir şarkı olan the hollies'in bus stop'una ne demeli? herman's hermit'in başkalarına çok anlam ifade etmeyen, bana çok ironik gelen ve gülerek ve severek dinlediğim i'm henry the vii i am ise çok tatlı bir şarkıdır, gerçekten. house of the rising sun ve the animals zaten efsanedir. peki hiç the byrds'in mr. tamborine versiyonunu dinlediniz mi?

hepsi ve daha fazlası altmışlarda.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder